Competition General News Players What's Hot

Teams: State of Origin Game II

Both New South Wales and Queensland have named their teams for Game II of the 2017 State of Origin Series.

NSW Blues Coach Laurie Daley has retained the same 17 players who defeated the Maroons 28-4 at Suncorp Stadium, with Tom Trbojevic the only new face in the extended squad.

Maroons coach Kevin Walters has overhauled his team for the must-win clash, bringing in four debutants in Coen Hess, Valentine Holmes, Tim Glasby and Jarrod Wallace.

Johnathan Thurston returns from injury to significantly bolster the side in the halves, replacing Anthony Milford to partner Cooper Cronk once again.

Veteran fullback Billy Slater has also earned a recall to the Queensland side, with Broncos captain Darius Boyd shifting to the wing.

Game II will be played at ANZ Stadium on Wednesday, 21 June.

 

NSW BLUES GAME TWO TEAM LIST

Name NRL Club Junior Club
1 James Tedesco Wests Tigers Camden Rams
2 Brett Morris Canterbury-Bankstown Bulldogs Kiama Knights
3 Josh Dugan St George Illawarra Dragons South Tuggeranong Knights
4 Jarryd Hayne Gold Coast Titans Cabramatta/East Campbelltown
5 Blake Ferguson Sydney Roosters Wellington Cowboys
6 James Maloney Cronulla-Sutherland Sharks St Edwards, Gosford
7 Mitchell Pearce Sydney Roosters North Ryde Hawks
8 Aaron Woods Wests Tigers Leichhardt Juniors
9 Nathan Peats Gold Coast Titans La Perouse Panthers
10 Andrew Fifita Cronulla-Sutherland Sharks Griffith Waratahs/ St Patricks Blacktown
11 Boyd Cordner (C) Sydney Roosters Old Bar Pirates
12 Josh Jackson Canterbury-Bankstown Bulldogs Gulgong Terriers
13 Tyson Frizell St George Illawarra Dragons Corrimal Cougars
INTERCHANGE BENCH
14 David Klemmer Canterbury-Bankstown Bulldogs All-Saints Toongabbie
15 Wade Graham Cronulla-Sutherland Sharks Blacktown City
16 Jake Trbojevic Manly-Warringah Sea Eagles Mona Vale Raiders
17 Jack Bird Cronulla-Sutherland Sharks Berkeley Eagles
18 Matt Moylan Penrith Panthers St Patricks Blacktown
19 Jack De Belin St George Illawarra Dragons Cootamundra Bulldogs
20 Tom Trbojevic Manly-Warringah Sea Eagles Mona Vale Raiders

 

Queensland Maroons

 

Darius Boyd – Brisbane Broncos

Will Chambers – Melbourne Storm

Gavin Cooper – North Qld Cowboys

Cooper Cronk – Melbourne Storm

Dane Gagai – Newcastle Knights

Matt Gillett – Brisbane Broncos

Tim Glasby – Melbourne Storm

Coen Hess – North Qld Cowboys

Valentine Holmes – Cronulla Sharks

Josh McGuire – Brisbane Broncos

Michael Morgan – North Qld Cowboys

Dylan Napa – Sydney Roosters

Josh Papalii – Canberra Raiders

Billy Slater – Melbourne Storm

Cameron Smith – Melbourne Storm

Johnathan Thurston – North Qld Cowboys

Jarrod Wallace – Gold Coast Titans